Det har inte ni att göra med! säger en av EU-Parlmentarikerna när en tysk reporter frågar om han bara är där för att få ut sin dagspenning. Det handlar om att skriva ner sitt namn på en lista på varje fredagmorgon och få ut sina 284 Euro som man har rätt till - om man jobbar och inte smiter ifrån sitt jobb och flyger hem. Genomsnittligt 14.727 Euro/månad får en EU-Parlamentariker i detta reportage:
YouTube - Tagegeld im EU Parlament - Die Abzocke in Strasbourg
Detta reportage beskriver man lurar till sig dessa "kaffepengar" utan att jobba - det nya lönesystemet ger naturligtvis betydligt högre löner.
Så småningom kastat journalisterna ut. Om en vanlig arbetare tog ut en lön för att inte arbeta hade han flugit ut från jobbet med huvudet före.
Det är inte lätt att vara stolt över EU-Parlamentarikerna!
Vad värre är: Om man går in på denna länk
YouTube - RTL - Bericht mit Hans-Peter Martin über Spesenmissbrauch
kan man läsa att EU-Parlamentarikern Hildrud Breyer, som var en av de som lurade till sig "kaffepengar", lyckats radera detta inslag. Emellertid kan man klicka på en länk till höger för att se inslaget på annan plats.
Jag tror att Piratpartiet skulle kunna spela en stor roll för att förhindra penninggalna EU-Parlamentariker att kväsa demokratin i Europa! Det stinker mycket!