Har forumet självdött?

Kenth

Känd medlem
Que pasa?
Min vana trogen brukar jag skicka jul o nyårshälsningar men f.ö. verkar det tunnsått med inlägg o förutom ett par frågor rörande skatter, som blivit obesvarade, är det helt dött till skillnad mot tidigare då dylika frågor resulterat i ett flertal svar...
Tidigare var det ju ett antal aktörer som var frekventa men de har helt försvunnit - Ett tag trodde jag att något gått snett vid uppdateringen men då det är en o annan som sett mina helghälsningar kan den inte vara anledningen.
Hade för avsikt att göra en sammanställning av mina 6 år i Torre men känns överflödigt då det finns för få aktiva + osäkert om det ens finns ett intresse,,,
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg
Hej!
Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Ja, tyvärr verkar det som att forumet har dött. Det finns flera grupper på Facebook som är betydligt mer aktiva. Personligen tycker jag att det är lättare att hålla diskussioner i ett forum, eftersom grupper på Facebook ofta får många off-topic-kommentarer. Men eftersom så många redan använder Facebook, är det smidigt att även gå med i olika intressegrupper där. Då glöms webbforum lätt bort.

Själv planerar jag att hyra lägenhet runt om i spenien de kommande åren för att hitta min framtida semesterbostad, Torrevieja kommer att få ett besök i september då flera olika områden skall granskas, först var jag väldigt inställd på att köpa i La Mata, men när jag funderat lite så kanske det är en bra bostad för semester, inte om man vill bo där längre perioder, vi får se, La Mata får bli första besöket för att prov-bo :-)
 
Japp, förbannat trist. FB i all ära men tycker som du att det är bättre med ett forum. Fram till midsommar var det hyfsat med besökare, d.v.s. flera tusen och när ngn ställde en fråga så rasslade det till med medlemmar som ville hjälpa till. Så lutar väl att även jag lämnar det sjunkande skeppet inom en snar framtid. Hade tänkt avsluta Spanienvistelsen p.ga. ålder om några år då de uppradade pillerburkarna på sängbordet påminner om en isärtagen "rysk gumma" likväl som prasslandet av läkemedelskartorna låter som en skallerorm i försvarsställning ;) och då, om inte förr, bör man inse att man har framtiden bakom sig.

Arbetade en period med utlandssvenskar o min chef hävdade med en dåres envishet att i stort alla kom hem för att dö - nu behöver man inte vara så drastisk men hade den tvivelaktiga förmånen att åka in akut för ett tag sedan (i Sverige) o stannade ett antal dgr för kontroll och jag förmodar att spanska läkare, som rusar förbi när de går ronden, talar engelska men övrig personal, vilka är de man träffar mest, sällan behärskar andra språk än det egna o det är alltid trevligt att tala med bönder på bönders vis och då vi såg Spanienvistelsen som en trevlig parentes fanns det ingen anledning att lära språket.

La Mata är inget dåligt område om lite dyrare än andra. Var själv inne på att köpa där men tyvärr var sovrummet för litet så sprack tyvärr.
Vi var tvungna att flytta från vår takvåning som låg mitt i smeten, en parallellgata till ave. Habaneras, med 4/500 meter till båda stränderna p.g.a. att vi fick in ockupanter i huset. 2022 kom det in en i våningen under oss och 2023 kom det in ytterligare en eller två. Jag trodde i mitt enfald att det var fristående hus på landet som övertogs men så var inte fallet. Dessutom var betalningsviljan vad gäller avgifter dålig vilket drabbade oss skötsamma som då fick högre avgifter. Bl.a. fanns det några som inte betalat garaget sedan 2000/2001 o då ska man veta att avgiften endast är 50€/kvartalet. Så totalt var lägenhetsinnehavarna skyldiga 50.000€ vilket är förödande för en liten förening + risk att fler struntar i att betala o kan då sluta illa.

Så numera bor vi en liten bit utanför Torre i en gated community så känns lite säkrare...

Det som förvånade mej lite var att det är så pass kallt på vintern, visserligen helt o.k. dagtid även om det inte är direkt badväder för oss badkrukor men kvällar/nätter är inte behagliga. Numera åker vi ner maj samt september o då är det juste väder 24/7.

Sammantaget är inte Torre med omgivningar ett dåligt val - Lycka till!!!
 

Nya trådar

Back
Toppen