APYSUR mäklarbyrå + Elarbeten??

Kosmos

Ny medlem
Hej alla! Är ny här, har dock läst ett tag och funnit mkt matnyttigt.

VI har varit i Torrevieja 2 år i rad och vill köpa. Har sett ett objekt vi är intr av men undrar lite om någon vet ngt om APYSUR mäklarbyrå? Seriösa? Utbildade mäklare etc? Vi var på visning för ett par veckor sen och då hade de en svensk tolk med utan att vi bett om det. Kändes seriöst. Men nu när vi mjelar ang mer info innan vi ev kan lägga bud hör vi ingenting... (mejlet är dessutom på spanska);:(

Sen undrar jag även om elen i Spanien. Har hört att elen kan krångla om den är gammal och vad kostar det med en elfirma? Hur vet man att de är seriösa/kan sin sak utan att veta ngt om el eller kunna språket?

Tacksam för svar..

Hanna
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg
Hej!
Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Hola Hanna!

Välkommen till forumet spainsmile

Ja det är inte lätt detta med språket. Kan dom inte engelska?
Förmodligen är inte svenska tolken i tjänst om dom inte svarar.
Denna firma är väl inget fel på, har ju schysst kontor och man
ser skyltar på hus/lgh ganska ofta. Säljer åt banker också ser
jag på hemsidan och visade oss ett bankåtertaget hus för ett tag sen.

Mäklare i Spanien har ju inte som i Sverige en utbildning som dom
måste ha för att jobba som mäklare. Kan ju vara bra ändå ..
Vi har ju lyckats göra affärer med flera utan problem under åren.
Ok, kan ju en del spanska. Ni skulle behöva tolk som sagt om dom
inte kan prata engelska.

I gamla bostäder kan det ju vara dåliga ledningar..det vet man efter
ett tag. Jag bor i en gammal lgh men det funkar ändå thumb Elfirmor finns ju många.
Spanska är billigare än skandinaviska tror jag.
Skandinaviska centret Gallerian har kanske elfolk, C/ La Loma 37-39.
Finns nog en tolk där också men vet inte vad hon tar samt att det är
lite skandinaver på sommaren som jobbar..
Återkom om det är mer att undra över..Experter här på forumet
kanske också har semester..Ett par mäklare bl a..
Själv är jag i Sverige annars hade jag gått in på APYSUR och slagit
näven i bordet. :D

Ciao P ;;;;;)
 
Okidok, TACK för svaret.. Ja vi är själva i Sverige nu oxå därför är det ännu mer frustrerande när de inte svarar.. Mejlet skrev vi dock på spanska (med en kompis hjälp) just för att underlätta kommunikationen... men icke. Nåja vi tänkte ge dom 2 veckor sen får vi väl ringa.. ( De kunde engelska sisådär, men att diskutera bygglov, försäkringar, elarbeten mm är ju inte det lättaste på engelska heller)

Ang elen så är det en massa fix i lgh (SWITCH + GAMLA LEDNINGAR + UTTAG FATTAS) men det kan man ju ta senare OM vi köper lgh. Dock undrar man ju hur dyrt det blir med det, om det är värt det i förlängningen. FÅr kolla upp ditt tips.

Vad säger ni som vet, ska man dra på sig ett renoveringsobjekt eller inte???think

/Hanna
 
Hej igen..
Många är på semester både på forumet märker jag och i "skandinaviska"
Spanien...
Dra på sig renoveringsobjekt kan man ju göra om man:
1. orkar
2. får ett mycket bra/lågt pris
3. om man har råd

Vi tittade på ett renoveringsobjerkt som just denna firma säljer
åt en bank.
62 el 67000E (olika mäklare) fast det gick säkert att pruta minst 10.000E.
Men det var för mycket att göra. Mäklaren sa att för 15000E kunde detta
hus renoveras totalt. Det var allt från nytt kök till badrum och toalett
samt el och målning.
Det som var kanon var att tomten var en hörna och stor jämfört med andra radhustomter
och läget som alltid är viktigt..i kanten på Torrevieja.
Man kan få renoveringen billigare om man har känningar.

Skicka om mejlet..dom vill kanske inte svara på bygglov och såna saker, är ju svårt
att få såna besked av en firma som säljer i befintligt skick. Vad ska dom svara
på sån´t i förväg..Det går alltid att renovera och fixa - om man får det billigt så det känns
bra att lägga pengar på det.

Ciao P
 
Last edited:
Ja.. vi får se hur det blir, ska nog skicka det igen. Ang bygglov så har förre ägaren börjat en massa renoveringar, byggt in trädgård, påbörjat balkong mm men ej slutfört. Så vi är nyfikna på om det finns bygglov på det befintliga, och det borde väl mäklarna kunna svara på? Man vill ju inte ta över och fortsätta en renovering som inte är okejad.
Allt hänger ju på hur mkt man kan få det för. Om vi får det vi är villiga och ge KAN det vara ett klipp, men oj oj vad mkt jobb...
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg

Ett bra erbjudande

American Express SAS Eurobonus
Få 6 000 eurobonuspoäng direkt om du tecknar ett American Express SAS Eurobonus kort via vår LÄNK.
6 000 poäng räcker till en inrikes flygresa. Kortet är gratis & utan årsavgift.
Kika in erbjudandet på Americanexpress.se.


PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Wow think
Ja påbörjad balkong..då måste det finnas bygglov ja..om det inte
finns då kan man råka illa ut..I värsta fall riva sen..
Ni måste se papper på det absolut. Ni måste få svar.

Lycka till..Ciao P ;;;;;)
 
Det låter mycket som ett bankåtertag från en spansk ägare ( dvs före detta ägare om det är bankägt ) och då är det inte särskilt vanligt att man sökt bygglov, och som oftast mäklaren inte har någon anin om. Större mäklare som jobbar mot England, Holland, Skandinavien brukar kanske inte ta in dessa i sitt sortiment, men det kan ändå dyka upp om det kommer via ett bankåtertag. Om du mailar mig privat en länk till objektet kan jag kanske hitta det via några banklistor och få reda på mer..
 

Nya trådar

Back
Toppen