fastighetsskatt

Spanienforum

Sponsrat inlägg
Hej!
Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
kan bero pà lite var du köpte. Det brukar vara i sept-oct men antar att det kan skifta mellan kommuner.
Har du autogiro dras det direkt annars fàr du gà till ditt komunala skattekontor (om du inte fàr en inbetalningsblankett pà posten) och fà en inbetalningsblankett där.
Sedan gàr du till banken och betalar. Lämpligtvis fixar du dà ocksà samtidigt autogiro till nästa àr. Detta är en fast avgift och behövs inte deklarera för.

Detta är fastighetsskatten dvs IBI. Den förmànskatten som du màste betala som icke resident ska deklareras och betalas i Dec. Det borde din skatte representant ha koll pà
 
Last edited:

Nya trådar

Back
Toppen