Flera önskar ökad självständighet

Backis

Ny medlem
Det börjar jäsa rejält i frágan om ökad självständighet. Katalonien känner sig missgynnat i den statliga budgeten, investeringarna minskade 45%, mest av alla regioner. Man tycker sig se ett mönster där PP-styrda omráden fár bättre behandling.

Staten är ocksá skyldig Katalonien 729 miljoner € för sádant som staten ansvarar för men som har betalats lokalt. Madrid medger sakförhállandet men säger sig inte ha rád att betala. Skulden uppkom under förra regeringens tid.

PP har kontrat med att Katalonien skulle bli Europas fattigaste land eftersom man skulle motarbeta ett EU-medlemsskap för det nya landet. Det skulle bli 40% tull pá katalanska varor, bl a.

Ár 2014 är det 300 ár sedan Katalonien ockuperades. Mánga tror att man siktar pá att átererövra friheten dá.
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg
Hej!
Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Intressant. Vet inte riktigt varför, men jag har alltid antagit att Katalonien var en av de "rikare" delarna av Spanien. Hur är det med det?

Eftersom jag själv kämpar hårt för att kunna flytta till Barcelona, så undrar jag lite vad katalanerna själva tycker om folk som flyttar dit. Helst nu när ekonomin ser ut som den gör. Är de trötta på utlänningar?
 
Jo, nog är Katalonien en av de rika delarna av landet. Tillsammans med Baskien har man störst andel industri och en stor kvalificerad tjänsteproduktion, tillsammans med en stor turistsektor.

Eftersom centralregeringen omfördelar pengar till fattigare omráden har Katalonien de högsta skatterna. Ungefär som stockholmare fár stöda andra delar av Sverige.

Katalanerna, särskilt barcelonabor, har alltid varit öppna och välkomnande mot invandrare. Numera mera mot utlänningar frán nord- och västeuropa än mot personer frán övriga Spanien eller östeuropa.

Historiskt har invandrarna bidragit mycket positivt till omrádets utvecklingen. En del invandrargrupper har bidragit till kriminaliteten, det är skälet till att de inte uppskattas.

Nordbor är mycket välsedda som medarbetare eller grannar. Passar tider, levererar det man lovat, är allmänt ärliga och respekterar andra. Kärnvärden i den katalanska kulturen.
 

Nya trådar

Back
Toppen