Inget upplopp 12 okt

Backis

Ny medlem
I Sydkusten berättar man om upplopp mot demonstrationerna mot självständighet. Men denna gång var det väldigt lugnt.

Det hela var en i huvudsak värdig tillställning som samlade inte bara ett par, utan 6000 deltagare enligt polisen. Inte mycket i och för sig, jämfört med de 1,5 miljoner som demonstrerade för självständighet.

En enda blev arresterad. En kille tog sig upp på podiet med en "estrelada", den stjärnprydda katalanska flaggan. Det visade sig att han tänkte bränna den, var alltså inte alls motdemonstrant.

Det känns riktigt att påpeka värdigheten i det hela, eftersom media gärna vill spela upp motsättningarna. De flesta demonstranter hade båda lägrens flaggor eller en hjärtformad dekal med båda flaggorna.

Som regel är man inte mot Katalonien om man är spanskspråkig. Åsiktsskillnaden handlar om att bryta sig loss från Spanien eller inte. Och flertalet i båda lägren respekterar vaeandras rätt att ha sin åsikt.
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg
Hej!
Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].

Nya trådar

Back
Toppen