Var är bäst stället att plugga spanska ?

Status
Stängd för vidare inlägg.

Maggan

Ny medlem
Planerar att åka till spanien för att förkovra mig i spanskan, vilka är egentligen de bästa universiteten /språkskolarna för detta?
Många åker ju till Barcelona, Madrid och Granada, men vad är er åsikt och erfarenhet om detta?
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg
Hej!
Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
du har rätt, Barcelona och Madrid är hotspotsen när det gäller spanskastudier på universitet, huvudsakligen pga det finns så mycket annat att göra i dessa vackra städer! När det gäller Granada så är det nu min favorit, den otroligt fina lilla stan har allt enligt min mening! Även Salamanca får man inte glömma när man väljer, detta är en renodlad studentstad, där denna region är känd för den enormt "rena" spanskan! Lycka till i valet!
 
Om man vill lära sig katalanska kan man välja Barcelona. Vill man lära sig spanska (kastilianska) finns det flera platser att välja på. Jag blev rätt irriterad när vi var på semester i Barcelona och jag slog på TV´n.
 
Om man vill lära sig katalanska kan man välja Barcelona. Vill man lära sig spanska (kastilianska) finns det flera platser att välja på. Jag blev rätt irriterad när vi var på semester i Barcelona och jag slog på TV´n.


För att det bara var katalanska tvprogram eller? :confused:
 
Status
Stängd för vidare inlägg.

Nya trådar

Back
Toppen